Rate this post

Gdzie sięgają początki piłki stworzonej z myślą o Mistrzostwach Europy? Wszystko zaczęło się w latach 70. XX wieku, kiedy FIFA i UEFA rozpoczęły współpracę firmą adidas. Niemiecki producent sprzętu sportowego dostarcza kolejne modele piłek do dnia dzisiejszego i tak też będzie z kolejnym, dziesiątym już modelem futbolówki, którą powalczą najlepsze zespoły Starego Kontynentu.

Przeskoczymy nieco w czasie i skupimy się na piłkach, którymi rozgrywano ME poczynając od roku 2000. Wtedy świat zachwycił się piłką Terrestra Silverstream. Charakteryzowało ją wzornictwo na modelu Tango oraz symbolika, kojarząca się z gospodarzami turnieju – Belgią i Holandią. Sama nazwa i motyw graficzny piłki odwoływał się do kształtu i srebrnego koloru rzek płynących przez przez te dwa kraje. Piłka ta była przełomowym osiągnięciem adidasa – precyzyjnie wykonana i ekstremalnie wytrzymała, biła na głowę poprzednie modele futbolówek. Testy tego modelu przeprowadzono nawet w KOSMOSIE!

2000-terrestra-silverstr-07762dd

 

Niemiecki potentat sportowy nieustannie pracował nad poprawieniem swoich produktów, tak by kolejne modele były jeszcze bardziej zaawansowane technologicznie. Tak narodziła się słynna Roteiro – pierwsza piłka Mistrzostw Europy o bezszwowej konstrukcji. Panele łączono w niej techniką zgrzewania w wysokich temperaturach. Skąd wzięła się nazwa piłki i co oznacza? Roteiro oznacza podróż. W kronikach słynnego Vasco da Gamy była to grafika przedstawiająca siatkę kartograficzną kuli ziemskiej. Nowa piłka były przedmiotem krytyki na ME w Portugalii. Narzekało na nią wielu bramkarzy. Najlepiej wspominają ją… Grecy – sensacyjni zwycięzcy tamtego turnieju.

2004-roteiro-291295-46046292f845,0,750,0,0

 

Klasyka powróciła w roku 2004, za sprawą piłki Europass, wzorowanej na legendarnej Telstar. Nową piłkę charakteryzowała innowacyjna, 14-panelowa konstrukcja i nieregularna powłoka zwana „gęsią skórką”. Właściwości tej futbolówki miały sprawić, że kontrola nad nią będzie jeszcze łatwiejsza, a bramkarze bez problemu będą w stanie ją chwycić. Bramkarze byli jednak zdania, że nabiera ona zbyt dużej szybkości, co utrudnia jej złapanie. Słowo „pass” czyli „podanie”, zawierające się w nazwie tego modelu, było kluczem do triumfu Reprezentacji Hiszpanii, która stosowała dobrze znaną „tiki-takę”.

europass-f-291295-b61b6ce70018dc,0,750,0,0

 

Na Mistrzostwa w Polsce i na Ukrainie do łask powróciła piłka Tango (tu nazwana po prostu Tango 12). Model ten zbudowany został z aż 32 paneli o wypukłej powierzchni. Faktura piłki sprawiała, że kontrola nad nią była jeszcze lepsza, a specjalny pęcherz powodował mniejsze wchłanianie wody. Była przydatna podczas spotkań, gdzie ulewny deszcz starał się pokrzyżować plany piłkarzom.

poland-palace-of-culture-b2f5b7e,0,750,0,0

 

W 2016 roku czempionat powrócił do Francji. Oficjalna piłka Mistrzostw Europy nosiła nazwę Beau Jeu, czyli „piękna gra”. Jej budowa została oparta na kapitalnym modelu Brazuca, znanym z ostatniej edycji Mistrzostw Świata w Brazylii. Nowa piłka była precyzyjnie wykonana, wytrzymała i widoczna z każdego miejsca na boisku. Piłka ta jest kompatybilna z technologią goal-line: specjalny chip i czujniki zamontowane wewnątrz niej odbierają sygnał z sensorów na poprzeczce bramki. Jeśli futbolówka w całości przekroczy linię bramkową, sędzia otrzyma elektroniczną informację o prawidłowo zdobytym golu. Miało to pomóc w bardziej sprawiedliwej ocenie sytuacji i skupieniu się na grze w duchu „fair play”.

576c2b5188ec0_p

 

Jak będzie wyglądała NOWA PIŁKA MISTRZOSTW EUROPY, które w 2020 roku rozegrane zostaną po raz pierwszy w historii w 12 różnych krajach? Tego oraz nowej nazwy piłki adidas jeszcze nie zdradził. Premierę futbolówka ta mieć będzie 6 listopada 2019 roku.

piłka