Rate this post

Reprezentacja Polski trafiła do grupy H, gdzie rywalami Biało-Czerwonych będą: Japonia, Senegal, Kolumbia. Co to oznacza dla naszej drużyny? Jakie mamy szanse, żeby awansować? Przyjrzyjmy się bliżej naszym przeciwnikom.

 

JAPONIA

 

55 miejsce w rankingu FIFA

Średnia wieku: 26,6 lat

Ostatni mecz: 14 listopada 2017 porażka 0:1 z Belgią

Największe gwiazdy: Shinji Okazaki, Keisuke Honda, Shinji Kagawa

Największe sukcesy: 4 razy wygrali Mistrzostwa Azji

Najlepszy wynik na MŚ: 1/8 finału RPA 2010 oraz Korea i Japonia 2002

Łączna wartość rynkowa kadry: 23,33 mln euro

 

Azjatycki rywal może okazać się nieobliczalny. Co prawda jest to teoretycznie najsłabszy zespół w tej grupie, ale patrząc na to jak sytuacja wyglądała chociażby na MŚ w roku 2002 – trzeba mieć się na baczności. Wtedy Polska zlekceważyła Koreę Południową (zresztą Portugalia uczyniła podobnie) co przypłaciła porażką w premierowym meczu mistrzostw. Z Japonią rozegramy dopiero ostatnie spotkanie. Miejmy nadzieję, że nie będzie to mecz o honor, a co najmniej o wyjście z grupy.

 

Szanse na wyjście z grupy Japonii: 10%

 

źródło AFP

źródło AFP

 

SENEGAL

 

23 miejsce w rankingu FIFA

Średnia wieku: 26,3 lat

Ostatni mecz: 14 listopada 2017 zwycięstwo w el. do MŚ  2:1 z RPA

Największe gwiazdy: Kalidou Koulibaly, Diafara Sakho, Sadio Mane, M’Baye Niang

Największe sukcesy: brak

Najlepszy wynik na MŚ: 1/4 finału Korea i Japonia 2002

Łączna wartość rynkowa kadry: 217,5 mln euro

 

Będzie to dopiero drugi występ tej reprezentacji na MŚ. Poprzedni bardzo udany – ćwierćfinał przegrany z Turcją na turnieju w Korei i Japonii. Co ciekawe – Turcja rundę wcześniej wyeliminowała… Japonię. Senegal od 1998 roku grał na każdych kolejnych Mistrzostwach Świata. Zespół ten w swoich szeregach ma kilku naprawdę ciekawych zawodników, jak np. Kalidou Koulibaly z Napoli, Diafara Sakho z West Ham United, Sadio Mane z Liverpoolu, czy M’Baye Niang z Torino. Są to najmocniejsze punkty tej ekipy. Pomocny w rozpracowaniu tego rywala będzie z pewnością Henryk Kasperczak, który w latach 2006-08 był szkoleniowcem Lwów Terangi. Senegal to drużyna charakterna i waleczna. Nasza kadra będzie miała „nogi pełne roboty” w tym spotkaniu.

 

Szanse na wyjście z grupy Senegalu: 20%

 

fot. KHALED DESOUKI/ żródło AFP

fot. KHALED DESOUKI/ żródło AFP

 

KOLUMBIA

 

13 miejsce w rankingu FIFA

Średnia wieku: 27,8 lat

Ostatni mecz: 14 listopada 2017 zwycięstwo w meczu towarzyskim 4:0 z Chinami

Największe gwiazdy: Juan Cuadrado, James Rodriguez, Carlos Bacca, Duvan Zapata,

Największe sukcesy: wygrana w Copa America 2000/01

Najlepszy wynik na MŚ: 1/4 finału na MŚ w Brazylii 2014

Łączna wartość rynkowa kadry: 201 mln euro

 

Zdecydowany faworyt tej grupy. Co prawda to nasza reprezentacja losowana była z pierwszego koszyka, ale uczciwie trzeba przyznać, że Kolumbia jest zespołem klasowym, który może mierzyć się z każdym. Drużyna, która ma w swoim składzie gwiazdy światowego formatu, takie jak James Rodriguez z Bayernu Monachium, czy Juan Cuadrado z Juventusu Turyn, celuje w I miejsce w grupie oraz grę co najmniej w ćwierćfinale. Pojedynek pomiędzy naszą kadrą, a zespołem z Ameryki Południowej będzie hitowym starciem grupy H. Czy zespół Adama Nawałki podoła tak wymagającemu rywalowi? Przekonamy się już w czerwcu.

 

Szanse na wyjście z grupy Kolumbii: 35 %

 

fot. PAP

fot. PAP

 

POLSKA

 

Nasza drużyna ma już plan, jak przygotować się do spotkań z tak różnorodnymi przeciwnikami. Do tej pory pewniakiem był mecz z reprezentacją Litwy. Teraz stało się jasne, że Biało-Czerwoni chcą też zagrać z zespołami z Ameryki Południowej, Afryki i Azji. Chodzi o to, by przeciwnicy stylem gry przypominali naszych grupowych rywali na mundialu w Rosji. Czy ta taktyka się sprawdzi? Na ile ewentualne starcia z Chile, Nigerią, czy Koreą (bo o tych drużynach mówi się najczęściej w kontekście spotkań towarzyskich) pomogą nam rozpracować grupowych rywali? Odpowiedzi na te pytania poznamy już na samych Mistrzostwach Świata w Rosji.

 

Polska świętuje awans na mundial CZAREK SOKOLOWSKI/AP

Polska świętuje awans na mundial CZAREK SOKOLOWSKI/AP