Jak dobrać odpowiednie buty?Poza wyborem marki czy konkretnego modelu, problemem, przed którym staje przyszły właściciel nowej pary obuwia piłkarskiego jest rodzaj podeszwy. To jaki typ wybierzemy jest uzależnione od tego na jakim podłożu mamy zamiar grać. W niektórych przypadkach wybór wydaje się być oczywisty, inne rodzą pytania. Chcąc zapewnić naszym klientom jak najwyższym poziom zadowolenia z zakupów futbolsport przygotował krótki poradnik związany z wyborem odpowiedniej podeszwy. Polecamy wszystkim zapoznanie się z naszymi wytycznymi przez dokonaniem zakupu. Podstawową nawierzchnią, na której gra się w piłkę nożną jest trawa, zaczniemy więc od spodów z kołkami.

FG - lanka.

"Lanki" to najpopularniejszy rodzaj podeszwy. Nazwa bierze się stąd, że kołki są zazwyczaj odlewane z tego samego typu tworzywa co reszta spodu buta. W większości przypadków można je na oko zidentyfikować jako plastikowe. Bywają owalne lub podłużne, co ma już związek bezpośrednio z indywidualnymi preferencjami gracza. FG to akronim angielskiego skrótu Firm Ground, odnoszącego się do trawy naturalnej. To właśnie na takiej nawierzchni, o ile nie jest ona zbyt grząska, powinno się grać w lankach.

Podeszwa ta jest stosunkowo uniwersalna, ponieważ bez większych problemów można z niej korzystać na innych rodzajach powierzchni. Użyjemy jej na grząskiej murawie, chociaż w tym wypadku nie będzie tak przyczepna jak być powinna, czy na sztucznej "orlikowej" nawierzchni. Należy pamiętać, że na orliki lepszy jest spód AG, który jest im dedykowany. Używanie lanki jest wyborem spełniającym wymogi wydajnościowe podeszwy jak i rozsądnym z ekonomicznego punktu widzenia, należy jednak pamiętać, że korzystając z FG na "sztucznej" tracimy gwarancję, ponieważ wtedy kołki są bardziej narażone na uszkodzenia (większe przeciążenia rozkładają się na mniejszą liczbę kołków) i nie używamy naszych butów zgodnie z przeznaczeniem.

"Wkręty", SG, SG-Pro czy "miksy".

Wymienione nazwy są sformułowaniami potocznymi lub zróżnicowanymi oznaczeniami używanymi przez producentów. Tak na prawdę przez zmiany, które zeszły w ostatnich latach możemy w tej kategorii wyróżnić "pełną lankę" i "miks". Różnicę wytłumaczymy poniżej, na tą chwilę ważne jest, że nie wnosi to większej różnicy jeśli chodzi o nawierzchnię i dobór odpowiedniego obuwia.

Nazwa "wkręt" wzięła się stąd, że zazwyczaj kołki w takim bucie są wkręcane. Bywają też wpychane, najważniejsze jest to, że są one wymienne. Zazwyczaj kołki te są dłuższe i metalowe. Dzięki temu lepiej penetrują podłoże, wbijają się w nie głębiej i zapewniają lepszą przyczepność. Jest to szczególnie pożądane przy grząskim podłożu, murawie mokrej, zroszonej. Stąd tego typu podeszwy są częstym wyborem zawodników grających na wysokich poziomach rozgrywkowych gdzie płyty są zadbane i nawodnione przed meczem. Przeznaczenie tego rodzaju spodu wynika zresztą z akronimu SG oznaczającego "Soft Ground", czyli miękką trawę.

Wspomniane różnice, czyli tzw. "pełne SG" a "miksowe" dotyczą tego jakie dokładnie kołki umieszczono na podeszwie. Kiedyś ten typ spodu wyposażony był jedynie w kołki wkręcane, dziś częstsze są mieszanki wkręcanych i zwykłych "lanych". Dzięki temu klientowi oferuje się połączenie dobrego czucia piłki charakterystycznego dla FG i przyczepności znanej z SG.

Tego typu podeszwy są jak najbardziej wskazane kiedy wiemy, że będziemy grali na grząskim boisku. Należy się nad nią zastanowić jako druga, zapasowa para lub podstawowa, w sytuacji kiedy jesteśmy pewni, że właśnie w takich warunkach przyjdzie nam zawsze grać. Używanie SG lub miksowej podeszwy nie jest wskazane na płytach twardych, ponieważ takie kołki mogą się nie wbijać w podłoże, przez to nie spełniać swojego zadania czy nawet narażać na kontuzje. Używanie ich na orlikach jest zdecydowanie odradzane.

AG

Jest to stosunkowo nowy typ podeszwy, który został stworzony w odpowiedzi na popularyzację orlików i sztucznej trawy. Mówiąc o takim typie podłoża mamy na myśli taką trawę, która między swoimi syntetycznymi źdźbłami ma wypełnienie w formie znanych dobrze gumek, nie jest to natomiast spód na tzw. wykładziny, czyli nie trawę, a zieloną powierzchnię pokrytą czymś przypominającym szczotkę.

AG to akronim od Artificial Grass, czyli sztuczna trawa. Podeszwy tego typu zazwyczaj są wykonane z materiału przypominającego plastik. Ilość kołków jest wyraźnie większa niż w lankach (FG), są one często jednocześnie mniejsze. Dzieje się tak z uwagi na właściwości sztucznej trawy. W przeciwieństwie do naturalnej, która może się oderwać od podłoża wraz z naszym butem, ruch syntetycznych kęp jest ograniczony. Taka trawa przesuwa się w zakresie paru minimetrów i nigdy nie uwolni naszej nogi od zbyt dużego przeciążenia poprzez oderwanie się od podłoża. Stąd potrzeba większej ilości kołków, które rozkładają przeciążenia powstające w trakcie gry na większą ilość punktów, dzięki temu każdy z nich (kołków) bierze na siebie mniejszą część ciężaru zawodnika.

Taka podeszwa jest wytrzymalsza (jest przygotowana na trudniejsze warunki) oraz zdrowsza, ponieważ rozkłada przeciążenia na większą powierzchnię stopy, przez co pojedyncze jej obszary nie są narażone na zbyt duży wysiłek. Możemy w ten sposób uniknąć nawet kontuzji. Istotna jest tez kwestia stawów. Podeszwy AG są zaprojektowane tak, żeby bez problemu pozwalać stopie na wykonywanie ruchów obrotowych na nodze postawnej. Używana czasem podeszwa FG może się blokować i narażać nasze stawy na skręcenie.

Odradza się używanie podeszwy AG na innych nawierzchniach, ponieważ jej małe kołki nie są w stanie zapewnić odpowiedniej przyczepności na trawie naturalnej.

HG

Podeszwa ta jest bardzo rzadka w Polsce, występuje raczej regionalnie, we wschodnich częściach globu. HG to akronim Hard Ground, czyli "twarde podłoże". Spód ten jest dostosowany do penetracji trawy rosnącej na twardej ziemi, z którą najwyraźniej często można zetknąć się a dalekiej Azji. Tzw. "twarda lanka" jest w naszym kraju raczej ciekawostką i pojawia się epizodycznie.

TF, TT, czyli popularne "turfy".

Jest to bardzo popularny rodzaj podeszwy, głównie ze względu na swoja uniwersalność. Mamy tu już do czynienia ze spodem bez kołków. Zazwyczaj wykonany jest z czarnej gumy, chociaż może ona mieć też inny kolor. Charakteryzują ją wypustki zdradzające dążenie do uzyskania jak najlepszej przyczepności. Często są to równomiernie rozłożone "ząbki", czasem inne wzorki wymyślone przez producenta.

Podstawowym zastosowaniem "turfów" jest po prostu... ziemia. Osiedlowe boiska, na których można się doszukać więcej łysego piasku niż zielonej trawy. TF można z powodzeniem używać na wielu typach różnych zmiennie używanych nawierzchni, takich jak tartan, wykładzina, a nawet beton. Z uwagi na swoją uniwersalność podeszwa ta jest często wykorzystywana zarówno na halach jak i boiskach trawiastych. W użytkowego punktu widzenia może mieć to sens, chociaż szczególnie w przypadku trawy, a  już na pewno mokrej, TF nie da odpowiedniej przyczepności i da właścicielowi się ślizgać, co z pewnością ograniczy radość z gry. Z kolei używanie ich na halach może być nie wskazane z uwagi na pozostawianie czarnych smug na tego typu nawierzchniach.

Buty z podeszwą TF to zazwyczaj nie te same modele, które znajdziemy w formie "korków". Są to ich odmiany, które być może przypominają buty trawiaste wizualnie, ale są zbudowane inaczej, z innych materiałów.

IN, IC czy też popularne "halówki".

"Halówka" to często dokładnie ten sam but co turf, tyle tylko, że z gładką podeszwą. Najczęściej wykonaną z kauczuku, co zdradza jej żółty/złoty kolor, chociaż bywają też zrobione z innego tworzywa. Nie mam tutaj żadnych wypustek, co najwyżej rowki na dość gładkiej powierzchni.

Przeznaczeniem tego typu spodu jest gra na na hali, zarówno tej gdzie nawierzchnia jest wykonana z drewnianych klepek parkietu, jak i wykładziny. Jej przyczepność jest zdecydowanie najlepsza - zmaksymalizowana jest powierzchnia kontaktu z podłożem, a z uwagi na brak nierówności nie ma potrzeby stosowania jakichkolwiek wybrzuszeń.

Halówki użyte na innej nawierzchni będą oferowały zdecydowanie najgorszą przyczepność. Możliwe, że spiszą się przyzwoicie na podłożach, dla których sygnowane są "turfy" (TF/TT), chociaż na pewno wydajność ta spadnie drastycznie kiedy będą one mokre. Tak samo jak poprzednie, również te buty są zazwyczaj odmianami korków, a nie ich wersjami podeszwowymi tak jak FG, SG czy AG.

Z użytkowego, zdrowotnego i często również ekonomicznego (gwarancja) punktu widzenia idealną sytuacją jest posiadanie podeszwy zawsze odpowiadającej nawierzchni, na której chcemy grać. Idąc na kompromis należy pamiętać przede wszystkim o zdrowiu oraz tym jak dana podeszwa sprawdzi się na podłożu, które nie jest jej sygnowane. Pamiętajmy, że pojawienie się poślizgów skutecznie ograniczy nasza pewność siebie i to co możemy zrobić na boisku, co często całkowicie odbiera radość z gry. Bo co to za mecz, w którym nie możesz w pełni pokazać swoich umiejętności?

brands_nike
Przejdź
do strefy
producentów
brands_adidas
Logowanie
Jeśli jesteś klubem sportowym lub jednostką budżetową, zapraszamy na platformę b2b.futbolsport.pl