Jak dobrać rękawice bramkarskie?

Jak dobrać rękawice - rękawice Reusch

Gra na pozycji bramkarza z pewnością należy do najbardziej odpowiedzialnych w świecie piłki nożnej. Zawodnicy, którzy decydują się występować w bramce, powinni być nie tylko świetnie przygotowani fizycznie i sprawnościowo ale też mieć mocne cechy charakteru. Zawodnik z pola może czasami pozwolić sobie na popełnienie kilku błędów, które przy odrobinie szczęścia pozostaną bez konsekwencji. Bramkarza często nie ma takiego komfortu – za większość pomyłek płaci utratą bramek, które mogą kosztować jego zespół stratę cennych punktów, a jego samego utratę miejsca w składzie lub załamanie formy. Warto więc zadbać o detale, które pozowolą ograniczyć ryzyko popełnienia błędu, jednym z takich detali jest właściwy dobór rękawic.

 

Oczywiście wybór odpowiednich rękawic bramkarskich nie sprawi, że bramkarz będzie grał bezbłędnie i łapał wszystkie piłki – może to jednak w pewien sposób poprawić grę goalkeepera, a przede wszystkim zminimalizować ryzyko popełniania błędów, które nie są związane z jego umiejętnościami i aktualną formą. Każdy bramkarz, chcąc rywalizować z najlepszymi napastnikami i móc bez przeszkód radzić sobie z ulepszanymi z dnia na dzień piłkami, które mają sprawiać mu jak najwięcej kłopotów, musi czuć się na boisku pewnie i komfortowo, co z pewnością wniosą do jego gry idealnie dopasowane „łapki”.

 

Rękawice bramkarskie można podzielić przede wszystkim na dwie podstawowe grupy:

RĘKAWICE TRENINGOWE – jak sama nazwa wskazuje, przeznaczone są do treningu. Zazwyczaj ich część chwytna stworzona jest przeważnie z pianki soft, która dobrze „klei” piłkę, a przy tym jest wytrzymała.

 

RĘKAWICE MECZOWE – zazwyczaj są to modele najwyższej jakości, które zachowują swoje właściwości w każdych warunkach pogodowych, bez względu na to, czy bronić trzeba w słońcu, czy w ulewnym deszczu, a nawet w śnieżycy. Część chwytna wykonywana jest przeważnie z lateksu, który posiada doskonałe właściwości pozwalające lepiej i dokładniej łapać piłkę. Za niewielką wadę można uznać ich miękkość, która sprawia, że przy podobnym poziomie eksploatacji ścierają się szybciej niż rękawice treningowe.

 

Obecnie odchodzi się od tego podziału, ponieważ bramkarze nierzadko przeznaczają na trening swoje stare rękawice meczowe, zaś w meczach grają w rękawicach nowo zakupionych, które nie są jeszcze zniszczone. Pozwala to bowiem zarówno na treningu, jak i w meczu grać w identycznym kroju rękawic, które są dopasowane w ten sam, dobrze znany i wypróbowany przez goalkeepera sposób. Nie trzeba chyba dodawać, że ma to olbrzymi wpływ na komfort gry, przede wszystkim na czucie piłki.

 

PIANKA

Pianka to kolejny aspekt, który trzeba brać pod uwagę. Wybór jest naprawdę bardzo szeroki, dlatego przybliżymy tylko najpopularniejsze rodzaje.

 

SOFT – najlepszy rodzaj pianki dla bramkarzy, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z piłką i uczą się technik bramkarskich. Modele rękawic z tą pianką posiadają przystępną cenę, a stosunek ich ścieralności do chwytności prezentuje się całkiem pozytywnie. Sprawdzą się również w rywalizacji amatorów, którzy bronią głównie w gierkach na orliku, typowo rekreacyjnie.

 

SUPERSOFT I LATEKS – przeznaczeniem takich rękawic są zazwyczaj mecze, przy czym mogą one służyć jako rękawice treningowe. Doskonale sprawdzą się w suchych warunkach, zachowując przy tym wszystkie właściwości. Są dość delikatne pod względem ścieralności, zatem nie nadają się raczej do gry na sztucznych nawierzchniach. Pianka supersoft i lateks wydaje się idealnym rozwiązaniem dla golkiperów, którzy chcą kupić rękawice meczowe przy mniejszym nakładzie finansowym.

 

PIANKA Z DUŻĄ DOMIESZKĄ LATEKSU NATURALNEGO – rękawice stricte meczowe, które znajdą zastosowanie zarówno w mokrych, jak i suchych warunkach pogodowych. Najczęściej stosowane są przez bramkarzy występujących na najwyższym poziomie rozgrywkowym, z tego względu, iż mimo słonecznej pogody murawa jest na ogół zraszana przed meczem. Istnieją także pianki, które przeznaczone są wyłącznie do gry w warunkach, gdzie jest duża wilgotność powietrza i spore opady deszczu czy też śniegu. Jest to zawsze dokładnie opisane przez producenta.

 

KRÓJ

Kolejnym kryterium podziału rękawic bramkarskich jest ich krój. Na tej podstawie można wyróżnić trzy główne rodzaje:

 

FLAT – najpopularniejszy krój, posiadający zewnętrzne szwy, zaś pomiędzy piankami materiał, który je ze sobą łączy. Przeznaczony głównie dla początkujących bramkarzy. Prostota wykonania rękawic bramkarskich typu flat sprawia, iż jest on tańszy niż pozostałe modele i wytrzymały – w razie rozprucia jesteśmy w stanie naprawić go samodzielnie. Z kolei w modelach, do wykonania których użyto siateczki zamiast materiału, gwarantuje dużą przewiewność. Co można zaliczyć do minusów? Słabsze dopasowanie do dłoni oraz fakt, że przez luźny krój dobranie odpowiedniego rozmiaru może sprawiać spore problemy.

 

ROLLFINGER – krój polegający na obszyciu pianką dookoła palca. Celem tego zabiegu jest zwiększenie obszaru części chwytnej. Pomaga to pewnie chwytać piłkę bramkarzom z nieco mniejszymi dłońmi i to niewątpliwie jedna z olbrzymich zalet tego typu rękawic. Kolejne to wygoda i popularność. Wśród wad należy wymienić cenę (są stosunkowo drogie, tym bardziej dla kogoś kto nie staję zbyt często między słupkami) oraz to, że w razie usterek jest trudny do naprawienia we własnym zakresie.

 

NEGATIVE – krój polegający na zszyciu paneli bocznych z pianką za pomocą wewnętrznego szwu. Dzięki temu rękawice lepiej przylegają do dłoni, gwarantując odpowiednie dopasowanie i lepsze czucie piłki. Ma to pomóc utrzymać piłkę w dłoniach nawet przy mocniejszych strzałach. Jakie inne zalety posiada ten rodzaj rękawic? Zwiększoną powierzchnię chwytną i wygodę. Ponadto wnętrze dłoni dobrze przylega do powierzchni rękawicy. Jako wadę można podać fakt, że rękawice z tej grupy podatne są na uszkodzenia mechaniczne, duże naprężenie pianki na palcach czy słabą wentylację.

 

TECHNOLOGIA FINGERSAVE

Oprócz kroju czy pianki, czyli aspektów niezwykle istotnych w doborze odpowiednich „łapek”, rękawice wyposażane są również w technologie poprawiające ich parametry. Najważniejszą z nich jest technologia Fingersave, czyli plastikowe usztywniacze w palcach. Ta innowacja idealnie sprawdzi się u bramkarzy, którzy mają problemy z palcami – pozwala bowiem minimalizować ryzyko kontuzji.

 

Rękawice to podstawowy element sprzętu bramkarza i jego główne narzędzie pracy. Producenci oferują mnóstwo modeli z różnorodną kombinacją krojów i pianek, dlatego każdy goalkeeper może znaleźć odpowiedni dla siebie model. Ważne, by przed zakupem określić, czego oczekujemy od rękawic i pod tym względem dokonywać przemyślanych wyborów.

brands_nike
Przejdź
do strefy
producentów
brands_adidas
Logowanie
Jeśli jesteś klubem sportowym lub jednostką budżetową, zapraszamy na platformę b2b.futbolsport.pl