Linia Nike Mercurial

nike_mercurial_1

★ Buty piłkarskie Mercurial

Trzeba przyznać, że chodzi aż ze wszystkich czołowych marek Nike jest zdecydowanie najmłodszą na arenie korków piłkarskich, to linia butów tego producenta jest najważniejszą w historii omawianych produktów i bez dwóch zdań jedną z najpopularniejszych i obecnie najbardziej istotnych. Buty Nike Mercurial, bo o nich mowa zapoczątkowały rewolucję w trakcie której produkty piłkarskie przestały być nudnymi, ciemnymi i zazwyczaj skórzanymi tepami ale też syntetycznymi, nowoczesnymi, pełnymi polotu i fantazji wynalazkami. Tak, wynalazek to zdecydowanie słowo, które pasuje do umawianej linii. Buty Nike Mercurial około roku 1997 zainicjowały swoje istnienie, które dzięki modelowi Vapor trwa do dziś. Na pewno za jakiś czas będzie to najstarsza z wciąż istniejących linii obuwia piłkarskiego co dla najmłodszego z elitarnych graczy jest ważnym osiągnięciem.

Przypomnijmy, że buty piłkarskie Mercurial są jedną z czterech głównych linii producenta. Poza tym mamy Hypervenom, Tiempo i Magista oraz nieco na uboczu mniej wspominane i wspomagane marketingowo Premier. Oczywiście nazwy linii na przestrzeni lat zmieniały się tak samo jak ich założenia. które się kończyły, inne zaczynały. Zważywszy na to, że Mercurial był w trakcie tych zmian obecny nie sposób nie wspomnieć. Nasi starsi klienci na pewno pamiętają linie takie jak Total 90 czy CTR 360.

 

Obecnie Mercurial to kilka modeli o różnym poziomie jakościowym. Ich ilość zmieniała się na przestrzeni lat, wpierw opowiemy sobie i tym do jest obecnie. Najwyższą odsłoną, jaką buty piłkarskie Mercurial mogą się pochwalić jest model Superfly V. To absolutny top, najwyższym poziom, obiekt westchnień i marzeń wielu młodych piłkarzy. Tak samo jak niemal każdy but piłkarski amerykańskiego koncernu z najwyższej półki Superfly V są wyposażone w kołnierz Dynamic-Fit czyli tzw. skarpetę. Element bardzo charakterystyczny wizualnie, który niegdyś (jeszcze nie tak dano temu) funkcjonował jedynie w najwyższym poziomie jakościowym, ale potem został wprowadzony tez w odsłonach tańszych. Cholewka Superfly V wykona jest w całości z włóczki Flyknit, która w miejscach gdzie rozciągliwość byłaby niepożądana ograniczona jest super cienką warstwą powłoki nazwanej Nikeskin. Pomiędzy nimi po bokach buta umieszczono włókna fly-wire stabilizujące stopę podczas przeciążeń. Cholewka Superfly V jest cienka, ale bez przesady. Kosztem niskiej grubości Nike poszło w stronę zagwarantowania czucia piłki i urozmaiciło ją wypukłościami, po których przetacza się piłka dając nam sygnał o swojej lokalizacji poprzez drgania. Do tego super cienka podeszwa. O ile w poprzednich odsłonach była ona wykonana z jakiegoś super-włókna, w piątek odsłonie zdecydowano się nie nie wyglądający kosmicznie, ale super cienki plastik czy też inne tworzywo. Biorąc je w ręce koniecznie sprawdźcie - faktycznie spód Superfly V jest niesamowicie cienki, co podobno nie pozakłada się na jakikolwiek dyskomfort, jedynie na pożądaną niską wagę i świetne czucie piłki podeszwą.

 

Kolejny poziomem, który tak samo jak w przypadku marki adidas tak i w prawie każdej linii Nike (poza Tiempo) jest również propozycją profesjonalną jest Vapor. I właśnie te buty piłkarskie Mercurial są w ogólnym rozrachunku najważniejszymi w historii. O ile Superfly nie zawsze był obecny i dopiero niedawno nie wydaje się on być epizodycznym, Mercurial Vapor doczekał się już swojej jedenastej edycji, co jest ewenementem. Buty te w przeciwieństwie do rozwiązań konkurencji są zupełnie inne niż te najdroższe i w pewnym sensie luksusowe. mamy tutaj syntetyczną cholewkę zaplecioną w standardowej konstrukcji niskiego, klasycznego w swojej formie buta który odstępstwo czyni jedynie jeśli chodzi o język. Nie mamy tu do czynienia z klasycznym rozwiązaniem ale zespolonym kawałkiem syntetyku. Jest tak od poprzedniej generacji, czyli dziesiętnej. Dobrą nowiną jest podeszwa taką samą jaką mamy w Superfly oraz ogólna świetna jakość. Vapory, również w tej odsłonie są najpopularniejszym butem piłkarskim wśród profesjonalnych zawodników nie na kontrakcie sponsorskim. To jest właśnie ten model, który na hasło buty piłkarskie Mercurial przychodzi na myśl jako pierwszy.

 

Buty piłkarskie Mercurial nie-profesjonalne

 

Kolejne edycje nie są już propozycjami profesjonalnymi. Na przestrzeni lat nazwy tych tańszych modeli się zmieniały Obecnie kolejnym w kolejce jest Veloce. Te buty piłkarskie Mercurial noszą końcówkę DF od systemu Dynamic-Fit, czyli kołnierza. Często buty piłkarskie Mercurial w swoich "niższych" poziomem odsłonach dostępne są w opcji zwykłej, czyli bez tzw. skarpety oraz DF - z nią. Oczywiście z uwagi na olbrzymią popularność tego rozwiązania, szczególnie wśród dzieci zdecydowanie większą popularnością cechują się owe Veloce DF. Tak jak w każdym innym wypadku jakiegokolwiek producenta mamy tu do czynienia ze zmianą materiałów. Flyknit, czyli włóczka nie służy już do wykonania całej cholewki. Tworzy jedynie zwieńczenie natomiast resztę wykonano z innego syntetyku. Przylega on gorzej niż w Superfly, jest mniej elastyczny, ale w ogólnym rozrachunku wciąż niezły jakościowo. Wiadomo, coś za coś. Buty te są o około 50 % tańsze niż te najdroższe. Podeszwa na pierwszy rzut oka wygląd tak samo, jest natomiast stworzona z innych materiałów i co za tym idzie, grubsza.

 

Biorąc pod uwagę różnice pomiędzy Veloce a Superfly, wersja bez DF jest znacznie bliższa swojemu odpowiednikowi z kołnierzem. Cholewka wykonana jest z tego samego syntetyku, różnice są dwie. Pierwszą jest naturalnie klasyczne zwieńczenie kołnierza, druga to wynikająca z tego lepsza cena. Buty piłkarskie Mercurial Veloce można z oczywistych względów porównywać do Vapor. Faktycznie są im dość bliskie i na pewno nie będą znacznie gorszą alternatywą niż poziom profesjonalny. Kluczową rolę będzie tu grać świadomość tego, że mamy te "nie-profesjonalne" i tego co sami o tym myślimy.

 

Poziomem niższym są Victory. Te również znajdziemy w wersji DF i bez, należy jednak nadmienić, że ta z kołnierzem dostępna jest od stosunkowo niedawna. Jeśli szukamy kolorystyki wypuszczonej przed listopadem 2017, konkretnie przed edycją CR7 chapter 3 to niestety takowej nie znajdziemy. "Kołnierz" był wprowadzany od modeli najdroższych w dół i w Victory znalazł się stosunkowo niedawno. Jest to wspaniała nowina dla tych, którzy muszą liczyć się z kosztami a bardzo istotne jest dla nich posiadanie konkretnego typu buta. Zazwyczaj ma to podłoże mody czy konkurowania z rówieśnikami, którzy cenią sobie rozwiązania promowane przez ich idoli. Jakościowo buty piłkarskie Mercurial Victory są zbliżone tak jak miało to miejsce w modelu Veloce. Oceniając jednak materiały, które w nich użyto zdecydowanie doradzamy zainwestowanie niewiele więcej w poziom wyżej, w wielu przypadkach wybierając "niskie" Veloce zamiast "wysokich" Victory. Buty piłkarskie Mercurial Veloce nie są najniższym poziomem w serii ale już na tym szczeblu widać ewidentne zubożenia. Szczególnie w tak świetnej serii warto pokosić się o coś lepszego.

 

Jak w każdej linii korków piłkarskich tak i w Mercurialach mamy ten najniższy poziom odpowiadający jakości z propozycją z innych linii i konkurencji. Jest to dla nas ciekawostka, pod względem technicznym i materiałowym odległa nawet od wspominanych Victory nie mówiąc już o Vapor czy Superfly.

Podeszwa ANTI-CLOG

O ile skończyliśmy wymienianie modeli dostępnych w linii to nie sposób nie spojrzeć na nią inaczej. Zawsze wspominamy o gamie podeszwowej i tutaj jest to szczególnie istotne, tak samo zresztą jak we wszystkich korkach Nike. Mamy do wybory lanki (FG), miksy (SG-Pro) i na sztuczną (AG). Ciekawostką są dwie wersje podeszwy SG-Pro, czyli tej na grząskie trawiaste nawierzchnie. Jedną z nich jest wersja wyjątkowo luksusowa i najlepsza. Wysławia ona Nike jako technologicznego lidera. Mowa o Anti-Clog, które również u nas znajdziecie. Te zawsze czarne podeszwy wykonano ze specjalnego tworzywa które zapobiega przyklejaniu się błota do spodu buta, co zmniejszałoby jego przyczepność. Opcje ta dostępna jest w poziomach profesjonalnych. Jeśli chodzi o buty piłkarskie Mercurial jest to oczywiście Vapor i Superfly. Musimy za to nieco dopłacić ale w zamian dostajemy rozwiązanie, które nie m odpowiednika w ofercie konkurencji. Znamy opinie piłkarzy, to faktycznie działa! Jeśli jesteśmy przy podeszwach należy nadmienić, że w niższych odsłonach z linii miksy zastępuje klasyczne SG, a więc tylko kołki metalowe. AG, czyli spód na sztuczna trawę dostępny jest nawet w najtańszym modelu, a więc Vortex.

 

nike_MERCURIAL_2
Raz na jakiś czas Nike wypuszcza damskie kolorystyki swoich korków. Również buty piłkarskie Mercurial są tego beneficjentem. W naszej ofercie znajdziecie damskie kolorystyki. Nie różnią się one budową od męskich, mają swoje własne barwy, istotne jest to, że ich rozmiary zaczynają się i kończą na znacznie niższych modelach niż ma to miejsce w korkach dla panów. Dzięki temu również dziewczyny mogą wybierać spośród profesjonalnych (chociaż nie tylko) korków dopasowanych do ich wymagań.

 

LP_MERCURIAL_BANNER

 

Buty piłkarskie Mercurial to nie tylko edycje seryjne ale i specjalne. Podstawowa niestandardową są odsłony dla zawodników, w czym prym wiedzie Cristiano Ronaldo. Piłkarz ten, który obecnie gra w modelu Superfly raz na jakiś czas obdarowany jest specjalną kolorystyka, w której spośród gwiazd Nike gra wyłącznie on. Zazwyczaj cholewki tych butów w jakiś specjalny, szczególny sposób nawiązują do życia Portugalczyka. Już wkrótce ofertę korków stworzonych pod piłkarzy uzupełni kolejna edycja dla jednej z gwiazd:)

 

Do tego mamy mnóstwo edycji limitowanych i specjalnych. Te również są związane często z CR7 ponieważ nawiązują do nagród jakie piłkarz ten zdobywa. Ale nie tylko. Przykłady edycji limitowanych to korki nawiązujące do gry FIFA, BHM, "what the Mercurial" czy też kojarzące się z lifestyleowymi butami Air Max. Buty piłkarskie Mercurial są szalenie popularne co producent skrzętnie wykorzystuje, zresztą u uciesze fanów. A tacy faktycznie istnieją. Mamy klientów, którzy nie grali w życiu w niczym innym poza butami Mercurial odkąd spróbowali ich po raz pierwszy.

 

Buty piłkarskie Mercurial ... X

 

Poza korkami w ofercie znajdziemy też halówki i turfy. Modele tańsze są bezpośrednimi odniesieniami do wersji FG i tym podobnych. Znajdziemy więc halówki Victory IC czy tez turfy Vortex TT. Te posiadają takie same cholewki, również się w oczywisty sposób podeszwą i ich przeznaczeniem. Troszkę ciekawszym tematem są najdroższe modele. Nike określa je mianem NikefootballX. Przez to buty piłkarskie Mercurial przeznaczone na halę czy tez piach to tak na prawdę MercurialX. Tutaj znajdujemy dwa poziomy jakościowe, jakby odniesienie do Superfly i Vapor - Proximo i FInale. Musicie wiedzieć, żeby nie zdębieć wpisując frazę Proximo, że jest to wspólna nazwa dla wszystkich najwyższych modeli tego typu w każdej z linii. mamy więc MercurialX Proximo, a w innej linii HypervenomX Proximo. Proste, prawda:)?

 

Jak już wspominaliśmy buty piłkarskie Mercurial to nie tylko produkt ale też kawał historii piłki nożnej. Zanim przejdziemy do kilku ciekawostek, które warto wiedzieć aby móc dobrze śledzić naszą ofertę w przyszłości powiedzmy jeszcze o co chodzi z tym, że za Superfly widnieje rzymska "piątka", a za Vaporami "jedenastka". Otóż Superfly nie zawsze były wypuszczane. Ba! Nawet Vapory nie zawsze były wypuszczane bo zanim się pojawiły seria Mercurial była koronowana najwyższymi modelami nazwanymi Mach, które doczekały się trzech generacji. Vapor pojawił się dopiero w roku 2000 i od tego czasu jest konsekwentnie wydawany z rożnymi odstępami czasu. Raz co rok, kiedy indziej co dwa lata. Dopiero, kiedy na rynku pojawiły się Vapor V Nike zdecydowało, że buty piłkarskie Mercurial są gotowe na poziom wyżej. Wypuszczono wtedy Superfly. Poza oczywista wyższa ceną przez długi czas model ten cechowała... wcale nie "skarpeta", bo ta jest stosunkowo nowym wynalazkiem, ale podeszwa wykonana z włókna węglowego. Porzucono je dopiero w odsłonie piątej. Dopowiemy jeszcze, że Superfly nie istnieją ciągiem. Wraz z pojawieniem się na rynku ósmej edycji Mercurial Vapor zaprzestano robienie Superfly, które powróciły dopiero na Mistrzostwa Świata w 2014 roku.Sam fakt pojawienia się Superfly wzbudzał kontrowersje bo jak już zapewne zdążyliście się zorientować Vapor ma status kultowy i wielu nie podobało się to, że to ten model nie ma reprezentować serii. W tej chili wszyscy się już przyzwyczaili. W kontekście oburzenia istotne jest to, ze Vapor to jednak nie "niższy model" ale but zbudowany zupełnie inaczej niż Superfly.

 

nike_MERCURIAL_3

Buty piłkarskie z historią

Jak każda linia korków również buty piłkarskie Mercurial przezywały swoje wzloty i upadki. Co prawda nigdy nie zeszły poniżej jakiegoś poziomu i z uwagi na świetny marketing oraz nigdy nie gasnące zainteresowanie zawsze znajdywały klientów. Jednymi z najlepszych edycji są pierwsze wspominane do dziś przez piłkarzy i w rozrachunki wciąż świetne, nawet w porównaniu z nowinkami. Mowa o Vapor I, II, dla niektórych również III. Później było trochę przerwy, która reperowały Superfly I. Te faktycznie były czymś, przede wszystkim z uwagi na wygląd. Były piękne i wynosiły korki na nowy poziom. To pojawienie się Superfly było zaczątkiem zupełnie nowej pułki jakościowej, która dziś jest standardem. Kolejnymi, które wyróżniamy są Vapor VIII o niesamowicie cienkiej cholewce, również IX są wspominane jako jedne z najlepszych jakościowo. Buty piłkarskie Mercurial to oczywiście nie tylko dobra jakość użytkowa ale i wygląd.

 

Wielu z nas, a w szczególności korkowi maniacy mają swoje ulubione edycje. Należ do nich stare odsłony takie jak pomarańczowa, limitowana do 2 tys. sztuk srebrno-limetkowa, w której Ronaldo podbijał status legendy wygrywając dla Brazylii Mistrzostwa Świata w 2002 roku, złote Vapory z tej samej generacji, złote i kaktusowe z kolejnej. Z późniejszych odsłon w w szczególności zapada pamięć edycja limitowana ze skórzaną cholewką i carbonową podeszwą wypuszczona wpierw dla gwiazd Euro 2008, a potem dla publiki, już ograniczonej ilości. Są takie modele, które wypuszczono tylko raz. Na przykład całe carbonowe buty piłkarskie Mercurial SL, w których Ronaldo zagrał w finale Ligi Mistrzów w bodajże 2008 roku.

 

Jak widać buty piłkarskie Mercurial są sporym kawałkiem historii piłki nożnej. Ty możesz uczynić z nich również część twoich piłkarskich wspomnień. Polecamy je w szczególności z naszej oferty. Zapraszamy!

 

 

 

brands_nike
Przejdź
do strefy
producentów
brands_adidas
Logowanie
Jeśli jesteś klubem sportowym lub jednostką budżetową, zapraszamy na platformę b2b.futbolsport.pl